Rezultatele primei ediții a Școlii Aleșilor Locali

La 12 iunie 2021 Asociația ADEPT a desfășurat un eveniment offline la Chișinău cu participarea beneficiarilor Școlii Aleșilor Locali, ediția 2020-2021. După mai bine de jumătate de an petrecut în ședințe online evenimentul de sâmbătă a oferit prilejul atât organizatorilor cât și beneficiarilor să comunice pe viu, să facă un schimb de opinii față de calitatea instruirilor și mentoratului și să discute realizările aleșilor locali în perioada decembrie 2020 – iunie 2021.

De instruiri și mentorat au beneficiat 44 de aleși locali (34 consilieri și 10 primari de nivelul I) din 24 raioane și municipii, reprezentând în total 35 de localități din țară. Pe parcursul celor 5 module de instruire au fost oferite 35 de ore de instruire pe diverse subiecte legate de activitatea APL, furnizate de 15 experți în domeniile APL, servicii de utilitate publică, scriere de proiecte, date cu caracter personal, dezvoltare economică locală, transparența decizională, etc.

Pe durata mentoratului, asigurat de 5 mentori profesioniști, 33 de beneficiari au dezvoltat acțiuni/proiecte/activități cu precădere focalizate pe buna guvernare la nivel local, ceea ce presupune organizarea de consultări publice pe marginea unor proiecte de decizie, contestarea actelor emise de Consiliile locale, problemele de mediu, etc. O altă prioritate pentru beneficiari au constituit conceptele de proiecte elaborate împreună cu mentorii, printre domeniile stringente sunt cele sociale, tineri, dezvoltarea serviciilor de utilitate publică și infrastructură. Mai multe detalii în poza anexată:

Odată ce ediția 2020-2021 s-a finalizat, ADEPT va continua să monitorizeze beneficiarii și în continuare pentru a urmări progresul inițiativelor lansate, activităților planificate de unii beneficiari, proiectelor, etc.

Școala Aleșilor Locali este un proiect implementat de Asociația ADEPT cu sprijinul Ambasadei Regatului Țărilor de Jos.