Aleșii locali au aflat cum se dezvoltă și gestionează serviciile de utilitate publică

În zilele de 27 și 28 mai 2021 a fost desfășurat modulul V de instruire din cadrul proiectului Școala Aleșilor Locali. Genericul instruirilor a fost un subiect pe cât de discutat în spațiul public pe atât de anevoios de realizat eficient în practică – serviciile de utilitate publică.

Pentru a înțelege mai bine acest domeniu, beneficiarii proiectului au avut ocazia să discute cu experți invitați să vorbească la acest modul și să afle mai multe informații despre cadrul legal și procedurile existente privind dezvoltarea și gestionarea serviciilor de alimentare cu apă și de canalizare în contextul regionalizării, achizițiilor publice în contextul serviciilor de utilități publice la nivel local, serviciului public de iluminat stradal la nivel local.

În calitate de experți au participat dl Sergiu Rusu, specialist în domeniul regionalizării serviciilor de alimentare cu apă și de canalizare; dna Diana Enachi, economistă, specializată în achiziții publice, și Ion Muntean, expert în energetică. Un alt invitat la acest modul de instruire a fost dl Leonid Boaghi, primarul s. Sireți, r-nul Strășeni, el a vorbit despre înființarea serviciului de salubrizare din s. Sireți, împărtășind participanților etapele, provocările dar și efortul depus pentru dezvoltarea acestui serviciu de utilitate publică, devenit un exemplu de bună practică pentru multe localități din țară.

Modul V de instruire este ultimul desfășurat pentru ediția 2020-2021 a Școlii Aleșilor Locali. Proiectul este implementat de Asociația ADEPT cu sprijinul financiar al Ambasadei Regatului Țărilor de Jos.