Asociatia ADEPT continuă instruirile cu aleșii locali, de această dată despre managementul finanțelor publice locale. Instruirea a fost oferită în cadrul celui de-al treilea modul de instruire, desfășurat în zilele de 27-28 ianuarie 2022, după primele două module focalizate pe sporirea transparenței la nivel local și managementul proiectelor.
În cadrul instruirii, dna Stella Alexei, consultantă în guvernare financiară locală, a vorbit în mod prioritar despre:
– bugetul local, sistemul de impozite și taxe locale;
– bugetare bazată pe programe și performanță;
– rolul APL în dezvoltarea economică locală;
– gestionarea patrimoniului public de APL;
– implementarea sistemului de control intern managerial în APL.
Modulul III a fost încheiat de Primarul s. Sireți, dl Leonid Boaghi, care a vorbit despre bunele practici de administrare fiscală și bugetară în localitatea pe care o reprezintă, sesiune însoțită de o discuție productivă cu beneficiarii proiectului.
Amintim că aleșii locali beneficiază de o serie de instruiri specifice activității APL dar și de mentorat pe parcursul perioadei noiembrie 2021-mai 2022, aceasta fiind a doua ediție a proiectului Școala Aleșilor Locali, proiect realizat de ADEPT cu sprijinul financiar al Ambasadei Olandei (Embassy Office of the Netherlands in Moldova).
