La 17 decembrie 2020 a fost lansată prima ediție a Școlii Aleșilor Locali, proiect implementat de Asociația pentru Democrație Participativă ADEPT cu suportul Ambasadei Țărilor de Jos. Evenimentul s-a petrecut online, pe platforma ZOOM, la care au fost prezenți 35 de consilieri locali și primari, majoritatea desemnați de 9 formațiuni politice în perioada noiembrie-decembrie 2020, echipa de implementare a proiectului și reprezentanții Ambasadei Olandei.
În debutul ședinței cu mesaje de salut au intervenit dl Igor Boțan, director executiv al Asociației ADEPT și dl Floris van Eijk, Însărcinat cu afaceri a.i., Oficiul Ambasadei Regatului Țărilor de Jos din Republica Moldova. Despre aspectele organizatorice ale Școlii Aleșilor Locali a vorbit Grigore Stegarescu, coordonatorul proiectului.
În prima zi a primului modul de instruire participanții au avut prilejul să discute câteva subiecte relevante activității APL:
- Organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova, subiect prezentat de Igor Boțan;
- Cadrul legal privind APL, competențele APL de nivelul I și II, procesul decizional la nivel local, competențe și atribuții Consiliu local versu Primar – subiecte prezentate de dl Artemie Catanoi, expert în domeniul APL. Suportul informativ prezentat este accesibil aici.
A doua de instruire, pe 18 decembrie, subiectele prezentate de experți au reflectat importanța transparenței decizionale la nivel local. Respectiv, dl Mircea Eșanu, ex-director al Agenției Servicii Publice a prezentat mai multe informații despre cadrul legal, instrumentele asigurării transparenței decizionale, sfaturi utile, etc. Un suport informativ distribuit participanților este accesibil aici.

Primul modul de instruire a fost încheiat după prezentarea dnei Veronela Pruteanu, activistă civică, coordonatoare Primăria Mea. Dna Pruteanu a vorbit despre experiența proiectului Primăria Mea, în speță despre activitatea Primăriei Durelești și activitățile de responsabilizare a aleșilor locali de a respecta principiile transaprenței decizionale, mai multe detalii aici.
Următorul modul de instruire va fi desfășurat în februarie 2021, concomitent cu lansarea ședințelor de mentorat. În total vor fi organizate 5 module de instruire însoțite de ședințe săptămânale de mentorat focusate pe managementul proiectelor.
